Vitrum D3 – witamina słońca

Witamina D dla seniorów - dlaczego jest ważna?

Demineralizacja kości, czy obniżenie siły mięśni są typowe dla wieku podeszłego. Wiążą się one z działaniem wielu różnych procesów zachodzących w starzejącym się organizmie. Witamina D jest jednym z czynników, mogących korzystnie wpłynąć na te procesy.

Dlaczego seniorzy mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D?

Starsze osoby potrzebują większej porcji różnych składników odżywczych nie tylko ze względu na niewłaściwe nawyki żywieniowe, ale przede wszystkim ze względu na ograniczone możliwości organizmu, który wraz z wiekiem działa coraz mniej efektywnie. Na przykład procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu, witaminy i minerały są gorzej wchłaniane z układu pokarmowego, mniej efektywnie działa również synteza skórna witaminy D, przez co nawet seniorzy, którzy często się opalają mogą potrzebować dodatkowej suplementacji witaminą D.

Ponadto niektóre leki oraz choroby mogą upośledzać proces wchłaniania witaminy D i przekształcania jej w aktywną biologicznie formę. To wszystko sprawia, że seniorzy bardzo często potrzebują dodatkowej suplementacji witaminą D.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D u seniora

Działanie witaminy D

Najważniejszą funkcją tego związku jest udział we wchłanianiu wapnia z układu pokarmowego i jego wykorzystaniu. Ma znaczący udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej, buduje kości, wzmacnia zęby. Witamina D pełni również istotną rolę w funkcjonowaniu mięśni i wykazuje właściwości immunomodulujące.

Zalecane spożycie witaminy D u seniorów

Statystyki pokazują, że zbyt niski poziom witaminy D stwierdza się u 5-25% seniorów sprawnych i samodzielnie poruszających się, natomiast u pensjonariuszy domów opieki i seniorów niepełnosprawnych odsetek ten wynosi 60-80%. Tak duża liczba wiąże się prawdopodobnie z rzadkim przebywaniem tych osób na świeżym powietrzu oraz z dietą ubogą w witaminę D. Wielu ludzi w podeszłym wieku nie przykłada wagi do suplementacji witaminami, chociaż w ich przypadku taka suplementacja jest rekomendowana.

Ryzyko upadków, stłuczeń i złamań

Witamina D, poprzez korzystne działanie na układ mięśniowo-szkieletowy pomaga zmniejszać ryzyko upadków wynikających z osłabienia siły mięśniowej u osób powyżej 60 lat. Mniejsze ryzyko upadków to mniejsze ryzyko stłuczeń i złamań. Wapń i witamina D pomagają zmniejszyć utratę minerałów kostnych u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Niska gęstość mineralna kości stanowi czynnik ryzyka w odniesieniu do osteoporotycznych złamań kości.

Zapotrzebowanie na witaminę D u osób starszych

Zapotrzebowanie na witaminę D u osób starszych

Osoby dorosłe i seniorzy powinni przyjmować suplementy witaminy D w dawce 800-2000 j.m. na dzień w miesiącach od września do kwietnia lub przez cały rok, jeżeli w ich przypadku synteza skórna witaminy D może być nieefektywna, czyli w sytuacjach, w których rzadko przebywają na słońcu. Natomiast otyli dorośli i otyli seniorzy powinni zwiększyć tę dawkę do 1600-4000 j.m. na dzień w zależności od stopnia otyłości oraz ekspozycji na światło słoneczne. Osoby powyżej 65 lat powinny suplementować witaminę D przez cały rok.

Polecamy Vitrum D3, suplement dostarczający 1000 j.m. witaminy D w 1 kapsułce lub 2000 j.m. w 1 kapsułce (Vitrum D3 forte), pokrywający dzienne zapotrzebowanie w okresach ograniczonej dostępności światła słonecznego. Niezależnie od suplementacji, należy pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie, bogatej w składniki odżywcze, witaminy i minerały, rozsądnej aktywności fizycznej oraz przebywaniu na słońcu przynajmniej przez kwadrans dziennie. Dzięki tym kilku prostym wskazówkom, seniorzy mogą cieszyć się zdrowiem, mocnymi kośćmi i mięśniami jeszcze przez długie lata, czego serdecznie wszystkim życzymy.

Źródła:

  1. lek. Edyta Sekuła; „Rola witaminy D w prewencji i leczeniu u osób starszych”; biuletyn Geriatria 2/2015; https://www.mp.pl/geriatria/wytyczne/135305, rola-witaminy-d-w-prewencji-i-leczeniu-u-osob-starszych
  2. Praca zbiorowa; „Witamina D: rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r.,”; Standardy medyczne/pediatria 2013.
  3. Zygmunt Zdrojewicz, Ewa Chruszczewska, Michał Miner; „Wpływ witaminy D na organizm człowieka”; Medycyna Rodzinna 2/2015, s. 61-66; http://www.czytelniamedyczna.pl/5245,wplyw-witaminy-d-na-organizm-czlowieka.html